Provozní řád

Obecné

Název dětské skupiny: Dětská skupina Little Heroes Smíchov I

Adresa místa provozu dětské skupiny: U Blaženky 1858/11, Praha

Provozovatel: Family and Job, z.s., Na Podkovce 205/20, Praha, IČ: 023 83 314

Zastoupený: Mgr. Danielou Celerýnovou, DiS.

Kapacita: 12 dětí, pro děti od 1 do 6 let

Ředitelka dětské skupiny: Sára Benešová

Kontaktní údaje: 605 367 182, heroes.smichov@jsmemalihrdinove.cz; www.jsmemalihrdinove.cz

Provoz dětské skupiny zahájen 28.4.2023

●       Provozní řád v dětské skupině je v souladu se zákonem č. 247/2014 Sb. ve znění pozdějších předpisů.

●       Provozní řád jsou vnitřní pravidla obsahují podstatné údaje o dětské skupině a seznamují rodiče, veřejnost a zaměstnance s podmínkami, za jakých je služba péče o dítě poskytována.

●       Provozní řád je zveřejněn v prostorách dětské skupiny přístupný rodičům a na webových stránkách dětské skupiny pro dálkový přístup.

●       Je zajištěno dodržování provozní řádu.

PODMÍNKY POSKYTOVÁNÍ SLUŽBY PÉČE O DÍTĚ

Služba péče o dítě je poskytována s částečnou úhradou rodičů. Poplatek za pobyt v dětské skupině je uveden v Ceníku na měsíční bázi. Poplatek za stravné je uveden v Ceníku na denní bázi.

Pokud dítě ukončí docházku do dětské skupiny v průběhu měsíce nebo v případě nepřítomnosti dítěte, poplatek za poskytování služby péče o dítě se nevrací.

Za řádně omluvené dny není účtováno stravné. Řádně omluveným dnem je včasná omluva do stanoveného dne a času uvedeného ve smlouvě.

Měsíční poplatek a stravné je nutné uhradit převodem na účet poskytovatele uvedený v záhlaví smlouvy a s přiděleným variabilním symbolem. Úhrada je splatná vždy nejpozději do 15.dne v měsíci. Na žádost zákonného zástupce je možno hradit poplatek v hotovosti v DS na základě příjmového dokladu.

Individuální docházka a péče

V případě, že rodič požaduje docházku jinou než 5 dní v týdnu a celodenní, tak je povinen v evidenčním listu vyplnit docházkový plán. Veškeré změny budou možné pouze po dohodě s ředitelkou dětské skupiny se záznamem ve smlouvě o poskytování péče o dítě v dětské skupině.

Požadavku nemusí být vyhověno, pokud to neumožní denní kapacita. V případě, že docházka dítěte do dětské skupiny je méně něž 5 dní v týdnu, tak lze čerpat náhrady za všechny omluvené dny, pokud to kapacita dětské skupiny umožňuje. Zákonný zástupce dítěte se smluvně zavazuje, že za dny řádně omluvené absence v docházkovém systému pozbývá nárok na umístění dítěte v dětské skupině v omluvené dny. Tyto dny mohou být obsazeny/využity jiným dítětem. Opětovné přihlášení na původně omluvené dny je možné jen v případě, že to umožňuje volná kapacita dětské skupiny v tyto dny.

PROVOZNÍ DNY A POPIS ZAŘÍZENÍ

Provozní dny jsou všední dny pondělí, úterý, středa, čtvrtek, pátek.

Zařízení splňuje požadavky na hygienické podmínky dané vyhláškou č. 350/2021 Sb., o hygienických požadavcích na prostory a provoz dětské skupiny (plocha obytné místnosti a ložnice 3 m2 na 1 dítě, 1 šatna, 2 WC pro děti, 1 WC pro pečující osoby, 1 sprcha, 2 umyvadla pro děti, nočníky, přebalovací pult). V odděleném prostoru je výdejna stravy pro přípravu pokrmů pro děti. Pokrmy pro děti jsou do denní místnosti roznášeny na servírovacím tácu. Přípravné místo je opatřeno dvěma dřezy, myčkou nádobí, mikrovlnnou troubou a vodní lázní. Pro uskladnění jídla je v prostorách výdejny stravy umístěna lednice.

Zápis do dětské skupiny

Přihlásit dítě do dětské skupiny lze kdykoliv během roku, rozhodující je volná kapacita. Rodiče kontaktují ředitelku a obdrží přihlášku, na jejímž základě je s nimi uzavřena smlouva o poskytování péče o dítě v dětské skupině. Dítě nejdříve projde adaptačním obdobím, ve kterém si na dětskou skupinu zvyká. Délka adaptačního období závisí na individuálních dispozicích dítěte. Pečující osoba sestavuje adaptační plán po dohodě se zákonným zástupcem dítěte. Děti jsou přijímány dle pořadí, ve kterém dětská skupina obdržela vyplněnou závaznou přihlášku. Dětská skupina není uzpůsobena pro péči o děti se speciálními potřebami, případy jsou řešeny individuálně.

Režimové požadavky

Dětská skupina zahajuje svůj provoz v 8:00. V jednotlivých případech i v jinou dobu, a to dle dohody a potřeb rodičů. Děti přebírá osobně pečující osoba, která v zájmu zachování zdraví ostatních dětí může nepřijmout dítě nachlazené či s jiným infekčním onemocněním (kašel, průjem, zánět očí, bolest ucha…).

Odchod dítěte z dětské skupiny je možný následovně: v 11,30 hod, pokud dítě neobědvá, ve 12,00-12,30 hod, pokud chce zákonný zástupce vyzvednout dítě po obědě. Pokud dítě zůstává v dětské skupině po celý den, tak je možné si jej vyzvednout v 15,00-17,00 hod. Dítě je vydáno pečující osobou pouze rodiči/zákonnému zástupci nebo pověřené osobě uvedené v evidenčním listu. Pokud si osoba odpovědná (zákonný zástupce) nevyzvedne dítě do 17h, bude kontaktována telefonicky, případně pečující osoba učiní další kroky v souladu s „Doporučeným postupem v případě nevyzvednutí žáka“ MŠMT.

Pečující osoby zodpovídají za dítě od doby, kdy ho převezmou od zákonného zástupce dítěte, až do doby, kdy je opět zákonnému zástupci předají. Při pobytu v prostorách dětské skupiny zákonný zástupce dítěte dodržuje Provozní řád. Při vzájemném styku s pečujícími osobami, s jinými dětmi docházejícími do skupiny a s ostatními zákonnými zástupci dítěte dodržuje pravidla slušnosti, vzájemné ohleduplnosti a respektuje pokyny pečující osoby.

Péče o zdraví a bezpečnost dětí 

Rodiče děti přivádějí a předávají pečující osobě, která v tu chvíli přebírá za děti odpovědnost až do předání dítěte rodiči nebo zákonnému zástupci, či pověřené osobě, při odchodu dětí domů. Do dětské skupiny mohou rodiče přivést pouze dítě zdravé, které nemá žádné příznaky nemoci, infekce či parazitárního napadení.

 Za příznaky akutního infekčního onemocnění se považuje:

●       průhledná rýma, která intenzivně dítěti vytéká z nosu a to i bez známek zvýšené tělesné teploty,

●       zabarvená rýma (zelená, žlutá, hnědá), která vytéká dítěti z nosu a to i bez známek zvýšené tělesné teploty,

●       intenzivní kašel (tj. kašel, který přetrvává i při klidové činnosti dítěte) a to i bez zvýšené tělesné teploty,

●       náhlý výsev vyrážky na těle, který svým příznaky může odpovídat – planým neštovicím, 5. nemoci, 6. nemoci, syndromu ruka-noha-ústa, spále, impetigu,

●       průjem a zvracení a ti o 3 dny poté, co již dítě nemá průjem a nezvrací. DS nemůže dětem zajistit dietní stravu. Proto dítě, které nemá realimentovaný trávicí trakt na běžnou stravu, nepřijme,

●       zarudnutí očí, výtok bílého nebo zabarveného sekretu z jednoho nebo z obou očí,

●       zvýšená tělesná teplota, horečka.

Za příznaky parazitárního onemocnění se považuje:

●       intenzivní svědění vlasové pokožky, nález vší nebo vajíčka vši dětské (hnidy) ve vlasech pohledem (dítě může být přijato do DS až tehdy, je-li zcela odvšivené, tedy bez živých vší a hnid),

●       neklid, svědění v okolí konečníku, nález roupů při vykonání potřeby na WC pohledem (roup dětský).

Dítě též nelze přijmou do dětské skupiny v den, kdy mu byla podána očkovací látka (nástup je možný následující den po očkování, a to kvůli nežádoucím účinkům na očkovací látku a možným reakcím s tím spojeným). 

Pečující osoba má právo namátkově ověřit, zda dítě nemá projevy respiračního onemocnění, např. provést kontrolu měření tělesné teploty bezdotykovým teploměrem.

Oznamovací povinnost

Rodič je povinen ředitelce dětské skupiny nahlásit infekční či parazitární onemocnění svého dítěte, aby se zamezilo dalšímu šíření. Na základě informace od zákonných zástupců má dětská skupina povinnost informovat ostatní rodiče o výskytu nemoci. Oznámení probíhá formou obecného písemného oznámení na viditelném místě (nástěnka).

Postup při onemocnění dítěte během dne

Dle zákona č. 247/2014 Sb. o poskytování služby péče o dítě v dětské skupině je pečující osoba povinna při výskytu příznaků onemocnění u dítěte bezodkladně informovat rodiče dítěte a předat dítě rodiči nebo zajistit poskytnutí zdravotních služeb. Dítě s projevy akutního onemocnění (respiračního, střevního či jiného) nesmí být zařazeno do kolektivu dětí v dětské skupině – zodpovídají rodiče. Pro zajištění předcházení vzniku a šíření infekčního onemocnění mezi dětmi, zajistí pečující osoby oddělení dítěte (pokud to podmínky dětské skupiny umožňují), které vykazuje známky akutního onemocnění, od ostatních dětí v dětské skupině a zajistí pro dítě dohled zletilé osoby. Tím je zajištěna bezpečnost a ochrana zdraví ostatních dětí.

Dítě v izolaci má k dispozici WC, je mu zajištěn pitný režim i strava. Dozorující osoba má po celou dobu nasazenou roušku či respirátor, dítě od 2 let věku také. O izolaci se provede zápis – doba začátku a konce izolace, jméno dozorující osoby a případné významné okolnosti, jako například výše naměřené teploty, kašel, aj.  V případě izolace více dětí je zajištěn distanční rozestup min. 2 metry. Dozorující osoba ani pečující osoba nemají právo podat dítěti jakýkoliv lék. Po ukončení izolace se provede řádné vyvětrání místnosti přirozenou cestou, dezinfekce ploch a prostoru dezinfekčním přípravkem s virocidním účinkem.

Rodič je povinen si pro dítě neprodleně, bez zbytečného odkladu, přijít nebo pověřit jinou zletilou osobu vyzvednutím.

Provozovatel si vyhrazuje právo, v kontextu stanoviska MŠMT, vyžádat si v odůvodněných případech od zákonných zástupců vyjádření lékaře v případě, že dítě prodělalo závažnější infekční onemocnění a jeví známky, že není zcela zdravé ve snaze předcházet šíření infekčních nemocí.

Chronické onemocnění dítěte

Pokud má dítě chronické nemocnění, které se projevuje svými příznaky jako akutní infekční onemocnění (např. alergie) je nutné doložit potvrzení od lékaře specialisty nebo od ošetřujícího praktického lékaře. Bez tohoto potvrzení bude dítě považována za akutně nemocné a bude odesíláno do domácího léčení.

Podávání léků a léčivých přípravků dětem v dětské skupině

Dětská skupina nemá povinnost dětem podávat jakékoliv léky a léčivé přípravky – jak volně prodejné, tak na lékařský předpis z medikace lékaře. V případě, že dítě v rámci neodkladné pomoci (v rámci první pomoci) potřebuje podat lék, který je medikován lékařem a musí jej pravidelně užívat v určenou dobu, je nutné o to písemně požádat dětskou skupinu a doložit potřebnost lékařskou zprávou. V případě kladného vyřízení žádosti je zákonný zástupce povinen se osobně dostavit k ředitelce dětské skupiny a o podávání léku sepsat na místě „Protokol o podávání léku“. S tímto protokolem jsou následně seznámeny všechny pečující osoby, který svůj souhlas/nesouhlas s podáním léku podepíšou. Dětská skupina je i nadále povinna, i přes souhlas s podáváním léku, volat v život ohrožujících stavech záchrannou službu.

Pokud dětská skupina žádost o podávání léku zamítne, je rodič povinen zajistit podání léku sám. Léky se předávají přímo pečující osobě, která je řádně uchovává na bezpečném místě. V žádném případě nesmí mít žádné léky dítě u sebe – a to ani v šatně, v osobních věcech.

Postup při úrazu a poranění dítěte

V případě náhlého úrazu – a vyžaduje-li to charakter úrazu – přivolá pečující osoba lékařskou pomoc. Drobná ošetření první pomoci provede pečující osoba pomocí přenosné lékárničky, která slouží jak pro potřeby činností v denní místnosti dětské skupiny, tak i činností ve venkovních prostorech. Neprodleně bude informován zákonný zástupce dítěte a zároveň ředitelka dětské skupiny. 

Denní režim dětské skupiny 

●      8:00 / příchod dětí, volná hra

●      9:00-9:30 / 1. program dne – montessori kruh

●      9:30-10:00 / hygiena, svačina

●      10:00-10:30 / 2. program dne – montessori aktivity

●      10:30-11:30 / pobyt venku, procházka

●      11:30-12:00 / hygiena, oběd

●      12:00-12:30 / příprava na odpočinek

●      12:30-14:30 / odpočinek

●      14:30-15:00 / hygiena, svačina

●      15:00 -15:30 / 3. program dne – montessori aktivity

●      15:30-17:00 / volná hra, odchod domů

Režimové požadavky

Dětem poskytujeme výchovnou péči, zaměřenou na rozvoj schopností dítěte a jeho kulturních a hygienických návyků přiměřených věku dítěte, v souladu s konceptem výchovy a péče o dítě. Režim dne je z organizačních důvodů dětské skupiny částečně stanoven, pečující osoby ho ale pružně přizpůsobují individuálním potřebám dětí.

Spontánní hra

Spontánní hra prolíná celým dnem tak, aby se děti cítily volné a spokojené. Jedná se zejména o „montessori kroužek“ po příchodu dítěte v 9,00 hod, volné hry a odpolední klidové hry. Spontánní hry jsou dále zařazovány při pobytu venku a v odpoledních hodinách před odchodem domů, a to v závislosti na počasí, na počtu dětí, schopnostech dětí a se zřetelem k individuálním potřebám dětí.

Činnosti dětí řízené pečujícími osobami

Řízená aktivita probíhá střídavě v průběhu celého dne. Jedná se o bloky s pohybem na hudbu, bloky výtvarné a využívají se další metody dle Plánu výchovy a péče. Řízené aktivity mají za cíl všestranný rozvoj dětí. Tyto aktivity probíhají denně v dopoledních i odpoledních hodinách pod vedením pečujících osob. Při tom se přihlíží k potřebám a schopnostem dětí, vždy s ohledem na jejich věk a skupinového věkového složení. Děti se dle vlastního zájmu řízených činností zúčastňují.

Výchovná činnost probíhá individuálně, v menší skupině nebo s celou skupinou. Vždy v souladu s cíli a záměry Plánu výchovy a péče.

Pohybové aktivity

Pohybové aktivity dělíme na vnitřní (třída – herna) a vnější (zahrada, hřiště, vycházky). Mezi druhy pohybových aktivit patří zejména cvičení, procházky, tanec, hudebně pohybové hry, psychomotorické hry, relaxace, spontánní pohybové činnosti, pohybové hry.

Frekvence zařazování pohybových aktivit v denním režimu je přizpůsobena dětem dle potřeb a probíhá v průběhu celého dne.

K pobytu dětí venku se využívá venkovní hřiště v docházkové vzdálenosti. Pobyt venku je závislý především na věku dítěte, počasí a stavu ovzduší. Dle denního harmonogramu je organizován dopoledne od 10:15 – 11:30 hod. Pobyt venku může být zkrácen nebo zcela vynechán při mimořádně nepříznivých klimatických podmínkách a při vzniku inverze.

Odpočinek, spánek

V prostoru denní místnosti je situován prostor pro odpočinek dětí. Každé dítě má vlastní matraci z nepropustného materiálu, která se na dobu odpočinku rozloží na zem denní místnosti. Každé dítě má vlastní ložní prádlo, které je uloženo v boxu dítěte. Box, ložní prádlo i matrace jsou identifikovány značkou dítěte s viditelným popisem pro každé dítě. Uložení matrací je rovněž ve větratelných skříních. Odpočinek je zařazen v režimu dne 1x denně, a to v době od 12:15 – 14:30 hodin a respektuje individuální potřeby dítěte. Děti odpočívají u čtené, popřípadě reprodukované pohádky. Odpočinek zkracujeme dle individuálních potřeb dětí nebo dle denního programu. Důležitá je celková pohoda a přátelská atmosféra.

výchovná činnost a bezpečnost

Výchovná činnost probíhá podle zpracovaného Plánu výchovy a péče a je přizpůsobována věku a skladbě aktuálně přítomných dětí. Při provozu dětské skupiny jsou respektována práva dítěte v souladu s Úmluvou o právech dítěte. K zajištění bezpečnosti dětí při pobytu uvnitř dětské skupiny i mimo její prostory jsou pečující osoby proškoleny v oblasti bezpečnosti práce (BOZP) i požární ochrany (PO).

Stravování

Oběd zajišťuje provozovatel dětské skupiny na základě ujednání mezi provozovatelem a zákonným zástupcem dítěte umístěného v dětské skupině. Zákonný zástupce dítěte může požádat o možnost dodávání individuální stravy svému dítěti. Obědy jsou primárně odebírány od vybrané firmy. Na vyvěšeném jídelním lístku bude vždy uveden dodavatel obědů. Cena oběda a svačinek na jedno dítě je 100 Kč/den, včetně DPH, pakliže jde o běžnou stravu. Stravování dětí ve věku 1–3 roky je zajištěno dle výživových norem podle přílohy Vyhlášky č. 350/2021 Sb. Stravování dětí ve věku 3-6 let je zajištěno dle spotřebního koše daného Vyhláškou č. 107/2005 Sb. o školním stravováním.

Děti jsou dle věku a možností zapojovány do přípravy a prostírání svého místa u stolu. Děti jsou vedeny k samostatnosti při stolování, jsou jim vštěpovány zásady slušného stolování. V případě, že se dítě nedokáže samo najíst nebo některou činnost nezvládne, tak mu vždy pečující osoba pomůže. Vše je řízeno individuálními potřebami dětí.

Pokud dítě vzhledem k věku ještě nemůže přijímat stravu zajištěnou dětskou skupinou, je povinností rodičů zajistit dostatečné množství náhradní stravy, která bude uchovávána podle hygienických norem. Pokud v průběhu měsíce dítě, např. z důvodu nemoci, do dětské skupiny nenastoupí a rodič mu nejpozději do 16:00 hod. předcházejícího dne neodhlásí oběd, bude mu částka za stravu účtována v plné výši.

Obědy jsou převáženy v jídelních termoboxech. Přípravné místo je opatřeno nerezovými dřezy, jednou mikrovlnnou troubou, vodí lázní na udržování teploty stravy, sporákem s troubou, myčkou a lednicí. Použité nádobí se dekontaminuje v myčce na nádobí. Termoboxy a gastro nádoby se dekontaminují dle sanitačního řádu dodavatelem stravy.

Řád výdejny stravy:

Povinnosti pracovníka při manipulaci s potravinami

●      pracovníci používají předepsané ochranné pomůcky,

●      pracovníci jsou seznámeni s bezpečností práce (školení BOZP),

●      pracovníci jsou seznámeni se zásadami při obsluze elektrických spotřebičů,

●      pracovníci bezpečně zachází s noži a jinými ostrými předměty,

●      pracovníci dbají na čistotu a pořádek,

●      odpovědnost pracovníků: zapisovat teplotu jídla, vydávat jídlo,

●      pracovníci kontrolují čistotu přepravních nádob a nádobí ve výdejně.

Pitný režim

Dětem je celý den k dispozici voda a čaj. V letních měsících jsou rodiče povinni pro pobyt venku vybavit dítě odpovídající podepsanou lahvičkou s pitím a malým batůžkem, aby si dítě mohlo pití vzít na vycházku.

Způsob nakládání s prádlem

Výměna lůžkovin se provádí 1x za 3 týdny, a zajišťuje ji dětská skupina, výměna pyžam se provádí 1x za týden. Děti si odnesou pyžamo na vyprání domů. Všechny druhy prádla jsou vyměňovány v případě potřeby ihned, za tímto účelem je náhradní oblečení i ložní prádlo k dispozici v dětské skupině.

Praní ložního prádla zajišťuje personál dětské skupiny. V prádelně je umístěna pračka a sušička.  Čisté ložní prádlo je skladované v označeném boxu.

Způsob zajištění vhodného mikroklimatu

V prostorách dětské skupiny je vzduchotechnika, která je přizpůsobena potřebám dětské skupiny na základně vyhlášky č. 410/2005 Sb. o hygienických požadavcích na prostory a provoz zařízení a provozoven pro výchovu a vzdělávání dětí a mladistvých. Technická zpráva vzduchotechniky byla zkontrolována a schválena KHS.

Sanitační řád

Úklid v prostorách dětské skupiny se provádí v následujících intervalech:

1x denně:

●       setřením všech podlah a povrchů na vlhko;

●       vyčištěním koberce vysavačem;

●       vynesením všech odpadků (včetně použitých plen z koše v koupelně);

●       umytím a dezinfekcí WC a umyvadel;

1x týdně:

●       omytím a dezinfekcí omyvatelných ploch a stěn hygienických zařízení;

1x ročně:

●       umytím oken, včetně rámů a svítidel;

●       celkovým úklidem všech prostor.

●      

Podrobný sanitační řád je má dětská skupina vypracovaný ve zvláštním dokumentu.

Práva a povinnosti rodičů

Péčí v dětské skupině zabezpečujeme uspokojování přirozených potřeb dítěte. Rozvoj jeho osobnosti probíhá ve spolupráci rodiny a dětské skupiny.

Rodiče mají právo:

na diskrétnost a ochranu informací, týkajících se jejich dítěte, a poskytovaných dat o rodině;

kontaktovat kdykoliv v rámci provozní doby vedoucí ředitelku dětské skupiny;

konzultovat výchovné i jiné problémy svého dítěte s pečujícími osobami;

vyjadřovat se k podstatným rozhodnutím týkajících se záležitostí výchovy dítěte;

přispívat svými nápady, připomínkami a náměty k obohacení výchovného programu dětské skupiny;

na informace, poradenskou pomoc.

Povinnosti rodičů:

dodržovat vnitřní pravidla, předpisy a pokyny k ochraně zdraví a bezpečnosti, s nimiž byli seznámeni;

děti předávat i vyzvedávat osobně; popř. pouze zástupci uvedenými rodiči v evidenčním listu;

při akutních stavech (horečce, zvracení, průjmu atd.) jsou rodiče povinni dostavit se pro své dítě neprodleně do 1 hodiny po telefonickém nebo jiném upozornění, pečující osoby se vždy musí dovolat na uvedené číslo v evidenčním listu;

informovat písemně o veškerých změnách (např. změna bydliště, telefonů, pojišťovny, zaměstnavatele atd.);

informovat pečující osoby o změně zdravotní způsobilosti dítěte;

přivádět děti zdravé, bez příznaku infekčních chorob (zvracení, silný kašel, rýma, průjem, vyrážka, zánět spojivek apod.);

řádně hradit poplatek za péči a stravné ve stanoveném termínu (do 15. dne v měsíci).

Práva dětí

Dítě má právo:

aby mu byla společností poskytována ochrana;

být respektováno jako jedinec ve společnosti (slušné zacházení, právo na přátele, na respektování jazyka, barvy pleti, rasy či sociální skupiny);

být chráněno před negativními vlivy, které mohou ohrožovat jeho zdraví, tělesný, citový, rozumový a mravní vývoj.

Dodržování Provozního řádu dětské skupiny je povinné i pro zaměstnance dětské skupiny.



Plán výchovy a péče

Obecné

Označení a sídlo dětské skupiny: Dětská skupina Little Heroes Smíchov I, U Blaženky 1858/11, Praha 5

Provozovatel: Family and Job, z.s., Na Podkovce 205/20, Praha, IČ: 023 83 314

Kapacita: 12 dětí pro děti od 1 do 6 let

Provoz dětské skupiny zahájen 28.4.2023 

věkové složení dětí / individuální potřeby dětí

PVP zohledňuje věkové složení dětí a jejich schopnosti. Dětská skupina je určena pro děti od 1 roku do 6 let. Ale zpravidla jsou přijímány děti ve věkovém rozmezí 2 až 4 roky.

Pečující osoby registrují a reagují na individuální potřeby dětí dané osobnostními a vývojovými rozdíly, aktuálním rozpoložením a zdravotním stavem dítěte. Podpora individuálních zájmů a nadání je samozřejmostí při péči a výchově.

Práce s dětmi je přiměřená a diferencovaná. Pečující osoby plánují, motivují a organizují efektním způsobem aktivity, které probíhají v menších skupinách i individuálně, aby byl podpořen rozvoj potenciálu každého dítěte.

Podmínky

Pro zajištění kvalitních podmínek je třeba uzpůsobení prostor pro tuto věkovou skupinu. Péče o děti od jednoho roku musí být organizačně a provozně zajištěna v souladu s platnými právními předpisy.

Přístupy

Při práci s dětmi od 1 až 2 let bere dětská skupina v úvahu specifika související s úrovní motoriky, jazykového, psychického vývoje dětí. Bere ohled na jiné tempo rozvoje prosociálních vztahů mezi dětmi. Například dvouleté dítě je egocentrické, projevuje velkou touhu po poznání, experimentuje, objevuje. Vymezuje se vůči ostatním, osamostatňuje se. Neorientuje se v prostoru a čase, žije tady a teď. Dvouleté dítě má velkou potřebu aktivního pohybu a zároveň potřebuje častější odpočinek nejen po stránce fyzické, ale psychické. Volíme činnosti jednodušší. Důležitou složkou je nápodoba. Důležitý není výsledek, ale proces. Roční dítě potřebuje odpočinku ještě více a je třeba respektovat jeho potřeby v průběhu dne. Rozdíly v psychomotorickém vývoji jednotlivých dětí mohou být velmi výrazné. Dětská skupina sleduje a eviduje pokroky konkrétního dítěte a nelze provádět vzájemné srovnávání dětí.

Metody

Plánování a realizace konkrétních aktivit v dětské skupině musí být přizpůsobeno možnostem a schopnostem dětí. Podle toho pečující osoba volí metody a formy práce. Děti se nejvíce učí nápodobou, situačním učením, často vyžadují opakování činností, potřebují pravidelné rituály. Zpravidla se děti mladší tří let nedokáží delší dobu soustředit, pozornost udrží jen velmi krátkou dobu. Tomu je třeba přizpůsobit činnosti, průběžně je střídat, sladit spontánní s řízenými. Největší prostor musí být ponechán volné hře a pohybovým aktivitám.

Pečující osoby si uvědomují specifika, které souvisí s věkem dětí. Malé děti touží experimentovat a objevovat všemi smysly. Děti žijí přítomností a v ní probíhajícími aktivitami. V tomto věku projevují silnou vazbu na dospělou osobu, kterou se často stává právě i pečující osoba. Pečující osoby zastávají důležitou roli, kdy zastupuje rodiče a poskytuje dítěti jistotu i oporu během času stráveného v dětské skupině.

Zvolená témata

Děti v dětské skupině jsou rozvíjeny podle jejich svobodné volby v základních oblastech, na které navazují tematické plány pro celý školní rok:

Jednotlivé oblasti výchovy a péče se v rámci celého roku prolínají, vycházejí z aktuálních a individuálních potřeb dětí, jejich věku a jejich rozvojových možností. Probíhají formou plánovaných tematických celků, které na sebe navazují.

Cíle

Klademe si za cíl, aby dítě bylo nezávislé, sebevědomé, tvořivé, aktivní, svobodné, zodpovědné, empatické, tolerantní, schopné se samostatně rozhodovat. Šťastné, spokojené dítě, které svobodně rozvíjí svůj potenciál. Podporujeme tělesný rozvoj, zdraví, osobní spokojenost a pohodu dítěte. Pomáháme dětem, aby byly harmonickou osobností. Ve výchově úzce spolupracujeme s rodinou.

Aktivity

Konkrétní aktivity v rámci tematických celků a plánů jsou podrobněji pravidelně připravovány a aktualizovány pečujícími osobami. Jejich rozpis je zveřejněn na přístupné nástěnce rodičům v prostorách dětské skupiny.

psychosociální podmínky

Nastavení vhodných psychosociálních podmínek v dětské skupině znamená, že děti se v ní cítí dobře, uvolněně a lze úspěšně rozvíjet jejich potenciál.

Dětská skupina je pro dítě ve věku od jednoho roku prvním zařízením, kde přichází do kolektivu vrstevníků mimo svou rodinu. V adaptačním režimu klademe důraz na spolupráci s rodiči. Děti by se měly cítit v novém prostředí bezpečně a spokojeně.

Předškolní období je zásadní pro utváření celoživotních návyků, respektování pravidel a norem. Ve věku kolem dvou let je dítě zpravidla připraveno tyto aspekty rozeznávat a přijímat.

V dětské skupině klademe důraz na stálý pravidelný denní režim, klidový režim, individuální péči, jednoduchá pravidla, které dávají dětem hranice pro jejich chování. Prioritou je dostatek času na realizaci aktivit a dostatek prostoru pro stravování, uzpůsobení pro možnost odpočinku i během dne a práce s dětmi v menších skupinkách nebo jednotlivě.

V přátelské atmosféře se dětská skupina snaží o navozování radostné nálady, aktivity orientované na prožitek. Projevy pečujících osob jsou pro děti předvídatelné, není vyvoláván časový či jiný stres v kolektivu, chyby jsou vnímány jako prostředek k dalšímu učení.

K dětem se přistupuje rovným a vhodným způsobem – nepoužívá se direktivní přístup ani protěžování.

Výchovné hodnoty a přístupy

Všechny naše výchovné hodnoty a přístupy umožňují dětem dosáhnout plného potenciálu ve schopnostech a dovednostech: jazykových, fyzických, kognitivních, sociálních a emocionálních.

Naše základní zásady:

Řídíme se v dětské skupině také prvky z Montessori pedagogiky, která si klade za cíl, aby dítě bylo nezávislé, sebevědomé, tvořivé, aktivní, svobodné, zodpovědné, empatické, tolerantní, schopné se samostatně rozhodovat. Šťastné, spokojené dítě, které svobodně rozvíjí svůj potenciál. Pomáháme dětem, aby byly harmonickou osobností. Individuálně podporujeme aktivitu a zvídavost dítěte, ale nepřetěžujeme je. Vytváříme pevné základy pro postupné osamostatňování v oblasti sebeobsluhy a socializace. Ve výchově úzce spolupracujeme s rodinou v každém kroku.

Plnění našich výchovných hodnot je důležitým závazkem vůči dětem i jejich rodičům. V průběhu celého roku probíhá proces kontroly, aktualizace a přizpůsobování hodnot i přístupů podle individuálních potřeb aktuálního kolektivu dětí v dětské skupině.

Děti se specifickými potřebami

Dětská skupina děti se specifickými potřebami může přijmout, ale vyhrazuje si právo potřeby dítěte podmínky projednat s rodiči i odborníky. Pokud nebude schopna je naplnit, poskytovatel je oprávněn dítě do dětské skupiny nepřijmout.

Způsoby zajištění péče pro dítě se specifickými potřebami se řeší individuálně podle povahy potřeb a nutnosti materiálních, personálních i prostorových podmínek.

Pokud se specifické potřeby objeví u dítěte v průběhu docházky, situace je řešena aktivně s rodinou a případně i specialisty. Rodině je poskytnuta podpora i doporučení pro specializovanou péči.

Pobyt venku

Poskytovatel zajistí pro dětskou skupinu nad 12 dětí nezastavěnou plochu pozemku určenou pro pobyt a hry dětí nebo možnost pobytu a her dětí venku na dostupném veřejném hřišti nebo v přírodě.

Dětská skupina nabízí v docházkové vzdálenosti několik veřejných dětských hřišť. Disponuje také svou vlastní oplocenou zahradou s pískovištěm pro venkovní pobyt, plnění plánu výchovy a péče z pohledu environmentálního. Správná zahrada je vybavena kvalitními a bezpečnými hracími prvky, má různorodou povrchovou úpravu a terénní nerovnosti, které poskytují větší rozvoj v motorických dovednostech.

V režimu dne je dostatečný prostor pro uspokojování potřeb dětí pro pobyt venku – denně děti tráví dopolední čas venku v rozsahu 1-2 hodiny. Dětská skupina se tak řídí vyhláškou č. 410/2005 Sb., kde je určen dětem denní pobyt na čerstvém vzduchu s ohledem na povětrnostní podmínky. Čas strávený venku je tedy ovlivněn pouze podmínkami, které určuje počasí.

Adaptace dítěte

Adaptace dítěte je přizpůsobení se novým podmínkám v prostředí dětské skupiny, kdy se dítě musí odloučit od své rodiny. Dětská skupina je vědoma toho, že vstup každého dítěte sem patří k významným událostem v životě dítěte i celé rodiny a je zásadním zásahem do dosavadních zvyklostí. Pečující osoby se snaží dítěti vstup do nového zařízení co nejvíce ulehčit. Adaptační plán by měl být pružně flexibilní.

Délka adaptace je u každého dítěte individuální. V této adaptační době je důležitá pravidelnost. Při samotném nástupu je doporučeno dobu strávenou v dětské skupině postupně prodlužovat dle možností rodičů, a hlavně limitů dítěte. Určitě není doporučeno dát dítě bez přípravy do zařízení na celý den. Přiměřená a dostatečná adaptace pozitivně ovlivňuje socializaci dítěte.

V této chvíli je velmi důležitá spolupráce mezi dětskou skupinou a rodinou. Rodiče jsou seznámeni s adaptačním plánem a aktivně se mohou zapojovat do procesu. K naplňování kvalitního adaptačního procesu se využívá i profesních předpokladů pečujících osob, které využívají své komunikativní a sociální dovednosti, citlivost, všímavost, trpělivost a efektivně předávají potřebné informace rodičům.

Spolupráce s rodiči

Spolupráce a komunikace s rodiči představuje zásadní nástroj péče a výchovy v dětské skupině a též napomáhá podporovat rozvoj dítěte. Základní informovanost rodičů má na starosti ředitelka dětské skupiny, která rodiče seznamuje s provozními záležitostmi, podmínkami pro přijetí, provozním řádem i plánem výchovy a péče. Nastavení dobré spolupráce je důležitý předpoklad ke zdárnému úspěchu v dětské skupině.

Navazuje se na adaptační proces, kdy přebírají hlavní komunikaci kompetentní pečující osoby, které spolupracují s rodiči na poklidné adaptaci dětí v novém prostředí. Následně pak pečující osoby pravidelně konzultují s rodiči o potřebách a vývoji dítěte (základní informace na denní bázi při předání dítěte, informace vypozorované na základě systematického sledování dítěte jsou předávány v případě zájmu rodiče po domluvě vyčleněného času na konzultaci).

Pravidelná informovanost rodičů probíhá osobně, elektronicky (mailem, FB soukromou skupinou pro rodiče, webovými stránkami) nebo informacemi zveřejněnými na nástěnce. Akutní záležitosti jsou řešeny telefonicky.

Spolupráce s ostatními organizacemi

Dětská skupina spolupracuje s odborníky z různých oblastí – odborníci na Montessori pedagogiku. V případě potřeby lze  doporučit rodičům individuálně pedagogicko-psychologickou praxi, pedagogicko-psychologická poradna či logopedickou prevenci.





Provozní řád

Obecné

Název dětské skupiny: Dětská skupina Little Heroes Smíchov II

Adresa místa provozu dětské skupiny: U Blaženky 1858/11, Praha

Provozovatel: Family and Job, z.s., Na Podkovce 205/20, Praha, IČ: 023 83 314

Zastoupený: Mgr. Danielou Celerýnovou, DiS.

Kapacita: 10 dětí, pro děti od 1 do 6 let

Ředitelka dětské skupiny: Sára Benešová

Kontaktní údaje: 605 367 182, heroes.smichov@jsmemalihrdinove.cz; www.jsmemalihrdinove.cz

Provoz dětské skupiny zahájen 3.7.2023

●       Provozní řád v dětské skupině je v souladu se zákonem č. 247/2014 Sb. ve znění pozdějších předpisů.

●       Provozní řád jsou vnitřní pravidla obsahují podstatné údaje o dětské skupině a seznamují rodiče, veřejnost a zaměstnance s podmínkami, za jakých je služba péče o dítě poskytována.

●       Provozní řád je zveřejněn v prostorách dětské skupiny přístupný rodičům a na webových stránkách dětské skupiny pro dálkový přístup.

●       Je zajištěno dodržování provozní řádu.

PODMÍNKY POSKYTOVÁNÍ SLUŽBY PÉČE O DÍTĚ

Služba péče o dítě je poskytována s částečnou úhradou rodičů. Poplatek za pobyt v dětské skupině je uveden v Ceníku na měsíční bázi. Poplatek za stravné je uveden v Ceníku na denní bázi.

Pokud dítě ukončí docházku do dětské skupiny v průběhu měsíce nebo v případě nepřítomnosti dítěte, poplatek za poskytování služby péče o dítě se nevrací.

Za řádně omluvené dny není účtováno stravné. Řádně omluveným dnem je včasná omluva do stanoveného dne a času uvedeného ve smlouvě.

Měsíční poplatek a stravné je nutné uhradit převodem na účet poskytovatele uvedený v záhlaví smlouvy a s přiděleným variabilním symbolem. Úhrada je splatná vždy nejpozději do 15.dne v měsíci. Na žádost zákonného zástupce je možno hradit poplatek v hotovosti v DS na základě příjmového dokladu.

Individuální docházka a péče

V případě, že rodič požaduje docházku jinou než 5 dní v týdnu a celodenní, tak je povinen v evidenčním listu vyplnit docházkový plán. Veškeré změny budou možné pouze po dohodě s ředitelkou dětské skupiny se záznamem ve smlouvě o poskytování péče o dítě v dětské skupině.

Požadavku nemusí být vyhověno, pokud to neumožní denní kapacita. V případě, že docházka dítěte do dětské skupiny je méně něž 5 dní v týdnu, tak lze čerpat náhrady za všechny omluvené dny, pokud to kapacita dětské skupiny umožňuje. Zákonný zástupce dítěte se smluvně zavazuje, že za dny řádně omluvené absence v docházkovém systému pozbývá nárok na umístění dítěte v dětské skupině v omluvené dny. Tyto dny mohou být obsazeny/využity jiným dítětem. Opětovné přihlášení na původně omluvené dny je možné jen v případě, že to umožňuje volná kapacita dětské skupiny v tyto dny.

PROVOZNÍ DNY A POPIS ZAŘÍZENÍ

Provozní dny jsou všední dny pondělí, úterý, středa, čtvrtek, pátek.

Zařízení splňuje požadavky na hygienické podmínky dané vyhláškou č. 350/2021 Sb., o hygienických požadavcích na prostory a provoz dětské skupiny (plocha obytné místnosti a ložnice 3 mna 1 dítě, 1 šatna, 2 WC pro děti, 1 WC pro pečující osoby, 1 sprcha, 2 umyvadla pro děti, nočníky, přebalovací pult). V odděleném prostoru je výdejna stravy pro přípravu pokrmů pro děti. Pokrmy pro děti jsou do denní místnosti roznášeny na servírovacím tácu. Přípravné místo je opatřeno dvěma dřezy, myčkou nádobí, mikrovlnnou troubou a vodní lázní. Pro uskladnění jídla je v prostorách výdejny stravy umístěna lednice.

Zápis do dětské skupiny

Přihlásit dítě do dětské skupiny lze kdykoliv během roku, rozhodující je volná kapacita. Rodiče kontaktují ředitelku a obdrží přihlášku, na jejímž základě je s nimi uzavřena smlouva o poskytování péče o dítě v dětské skupině. Dítě nejdříve projde adaptačním obdobím, ve kterém si na dětskou skupinu zvyká. Délka adaptačního období závisí na individuálních dispozicích dítěte. Pečující osoba sestavuje adaptační plán po dohodě se zákonným zástupcem dítěte. Děti jsou přijímány dle pořadí, ve kterém dětská skupina obdržela vyplněnou závaznou přihlášku. Dětská skupina není uzpůsobena pro péči o děti se speciálními potřebami, případy jsou řešeny individuálně.

Režimové požadavky

Dětská skupina zahajuje svůj provoz v 8:00. V jednotlivých případech i v jinou dobu, a to dle dohody a potřeb rodičů. Děti přebírá osobně pečující osoba, která v zájmu zachování zdraví ostatních dětí může nepřijmout dítě nachlazené či s jiným infekčním onemocněním (kašel, průjem, zánět očí, bolest ucha…).

Odchod dítěte z dětské skupiny je možný následovně: v 11,30 hod, pokud dítě neobědvá, ve 12,00-12,30 hod, pokud chce zákonný zástupce vyzvednout dítě po obědě. Pokud dítě zůstává v dětské skupině po celý den, tak je možné si jej vyzvednout v 15,00-17,00 hod. Dítě je vydáno pečující osobou pouze rodiči/zákonnému zástupci nebo pověřené osobě uvedené v evidenčním listu. Pokud si osoba odpovědná (zákonný zástupce) nevyzvedne dítě do 17h, bude kontaktována telefonicky, případně pečující osoba učiní další kroky v souladu s „Doporučeným postupem v případě nevyzvednutí žáka“ MŠMT.

Pečující osoby zodpovídají za dítě od doby, kdy ho převezmou od zákonného zástupce dítěte, až do doby, kdy je opět zákonnému zástupci předají. Při pobytu v prostorách dětské skupiny zákonný zástupce dítěte dodržuje Provozní řád. Při vzájemném styku s pečujícími osobami, s jinými dětmi docházejícími do skupiny a s ostatními zákonnými zástupci dítěte dodržuje pravidla slušnosti, vzájemné ohleduplnosti a respektuje pokyny pečující osoby.

Péče o zdraví a bezpečnost dětí 

Rodiče děti přivádějí a předávají pečující osobě, která v tu chvíli přebírá za děti odpovědnost až do předání dítěte rodiči nebo zákonnému zástupci, či pověřené osobě, při odchodu dětí domů. Do dětské skupiny mohou rodiče přivést pouze dítě zdravé, které nemá žádné příznaky nemoci, infekce či parazitárního napadení.

 Za příznaky akutního infekčního onemocnění se považuje:

●       průhledná rýma, která intenzivně dítěti vytéká z nosu a to i bez známek zvýšené tělesné teploty,

●       zabarvená rýma (zelená, žlutá, hnědá), která vytéká dítěti z nosu a to i bez známek zvýšené tělesné teploty,

●       intenzivní kašel (tj. kašel, který přetrvává i při klidové činnosti dítěte) a to i bez zvýšené tělesné teploty,

●       náhlý výsev vyrážky na těle, který svým příznaky může odpovídat – planým neštovicím, 5. nemoci, 6. nemoci, syndromu ruka-noha-ústa, spále, impetigu,

●       průjem a zvracení a ti o 3 dny poté, co již dítě nemá průjem a nezvrací. DS nemůže dětem zajistit dietní stravu. Proto dítě, které nemá realimentovaný trávicí trakt na běžnou stravu, nepřijme,

●       zarudnutí očí, výtok bílého nebo zabarveného sekretu z jednoho nebo z obou očí,

●       zvýšená tělesná teplota, horečka.

Za příznaky parazitárního onemocnění se považuje:

●       intenzivní svědění vlasové pokožky, nález vší nebo vajíčka vši dětské (hnidy) ve vlasech pohledem (dítě může být přijato do DS až tehdy, je-li zcela odvšivené, tedy bez živých vší a hnid),

●       neklid, svědění v okolí konečníku, nález roupů při vykonání potřeby na WC pohledem (roup dětský).

Dítě též nelze přijmou do dětské skupiny v den, kdy mu byla podána očkovací látka (nástup je možný následující den po očkování, a to kvůli nežádoucím účinkům na očkovací látku a možným reakcím s tím spojeným). 

Pečující osoba má právo namátkově ověřit, zda dítě nemá projevy respiračního onemocnění, např. provést kontrolu měření tělesné teploty bezdotykovým teploměrem.

Oznamovací povinnost

Rodič je povinen ředitelce dětské skupiny nahlásit infekční či parazitární onemocnění svého dítěte, aby se zamezilo dalšímu šíření. Na základě informace od zákonných zástupců má dětská skupina povinnost informovat ostatní rodiče o výskytu nemoci. Oznámení probíhá formou obecného písemného oznámení na viditelném místě (nástěnka).

Postup při onemocnění dítěte během dne

Dle zákona č. 247/2014 Sb. o poskytování služby péče o dítě v dětské skupině je pečující osoba povinna při výskytu příznaků onemocnění u dítěte bezodkladně informovat rodiče dítěte a předat dítě rodiči nebo zajistit poskytnutí zdravotních služeb. Dítě s projevy akutního onemocnění (respiračního, střevního či jiného) nesmí být zařazeno do kolektivu dětí v dětské skupině – zodpovídají rodiče. Pro zajištění předcházení vzniku a šíření infekčního onemocnění mezi dětmi, zajistí pečující osoby oddělení dítěte (pokud to podmínky dětské skupiny umožňují), které vykazuje známky akutního onemocnění, od ostatních dětí v dětské skupině a zajistí pro dítě dohled zletilé osoby. Tím je zajištěna bezpečnost a ochrana zdraví ostatních dětí.

Dítě v izolaci má k dispozici WC, je mu zajištěn pitný režim i strava. Dozorující osoba má po celou dobu nasazenou roušku či respirátor, dítě od 2 let věku také. O izolaci se provede zápis – doba začátku a konce izolace, jméno dozorující osoby a případné významné okolnosti, jako například výše naměřené teploty, kašel, aj.  V případě izolace více dětí je zajištěn distanční rozestup min. 2 metry. Dozorující osoba ani pečující osoba nemají právo podat dítěti jakýkoliv lék. Po ukončení izolace se provede řádné vyvětrání místnosti přirozenou cestou, dezinfekce ploch a prostoru dezinfekčním přípravkem s virocidním účinkem.

Rodič je povinen si pro dítě neprodleně, bez zbytečného odkladu, přijít nebo pověřit jinou zletilou osobu vyzvednutím.

Provozovatel si vyhrazuje právo, v kontextu stanoviska MŠMT, vyžádat si v odůvodněných případech od zákonných zástupců vyjádření lékaře v případě, že dítě prodělalo závažnější infekční onemocnění a jeví známky, že není zcela zdravé ve snaze předcházet šíření infekčních nemocí.

Chronické onemocnění dítěte

Pokud má dítě chronické nemocnění, které se projevuje svými příznaky jako akutní infekční onemocnění (např. alergie) je nutné doložit potvrzení od lékaře specialisty nebo od ošetřujícího praktického lékaře. Bez tohoto potvrzení bude dítě považována za akutně nemocné a bude odesíláno do domácího léčení.

Podávání léků a léčivých přípravků dětem v dětské skupině

Dětská skupina nemá povinnost dětem podávat jakékoliv léky a léčivé přípravky – jak volně prodejné, tak na lékařský předpis z medikace lékaře. V případě, že dítě v rámci neodkladné pomoci (v rámci první pomoci) potřebuje podat lék, který je medikován lékařem a musí jej pravidelně užívat v určenou dobu, je nutné o to písemně požádat dětskou skupinu a doložit potřebnost lékařskou zprávou. V případě kladného vyřízení žádosti je zákonný zástupce povinen se osobně dostavit k ředitelce dětské skupiny a o podávání léku sepsat na místě „Protokol o podávání léku“. S tímto protokolem jsou následně seznámeny všechny pečující osoby, který svůj souhlas/nesouhlas s podáním léku podepíšou. Dětská skupina je i nadále povinna, i přes souhlas s podáváním léku, volat v život ohrožujících stavech záchrannou službu.

Pokud dětská skupina žádost o podávání léku zamítne, je rodič povinen zajistit podání léku sám. Léky se předávají přímo pečující osobě, která je řádně uchovává na bezpečném místě. V žádném případě nesmí mít žádné léky dítě u sebe – a to ani v šatně, v osobních věcech.

Postup při úrazu a poranění dítěte

V případě náhlého úrazu – a vyžaduje-li to charakter úrazu – přivolá pečující osoba lékařskou pomoc. Drobná ošetření první pomoci provede pečující osoba pomocí přenosné lékárničky, která slouží jak pro potřeby činností v denní místnosti dětské skupiny, tak i činností ve venkovních prostorech. Neprodleně bude informován zákonný zástupce dítěte a zároveň ředitelka dětské skupiny. 

Denní režim dětské skupiny 

●      8:00 / příchod dětí, volná hra

●      9:00-9:30 / 1. program dne – montessori kruh

●      9:30-10:00 / hygiena, svačina

●      10:00-10:30 / 2. program dne – montessori aktivity

●      10:30-11:30 / pobyt venku, procházka

●      11:30-12:00 / hygiena, oběd

●      12:00-12:30 / příprava na odpočinek

●      12:30-14:30 / odpočinek

●      14:30-15:00 / hygiena, svačina

●      15:00 -15:30 / 3. program dne – montessori aktivity

●      15:30-17:00 / volná hra, odchod domů

Režimové požadavky

Dětem poskytujeme výchovnou péči, zaměřenou na rozvoj schopností dítěte a jeho kulturních a hygienických návyků přiměřených věku dítěte, v souladu s konceptem výchovy a péče o dítě. Režim dne je z organizačních důvodů dětské skupiny částečně stanoven, pečující osoby ho ale pružně přizpůsobují individuálním potřebám dětí.

Spontánní hra

Spontánní hra prolíná celým dnem tak, aby se děti cítily volné a spokojené. Jedná se zejména o „montessori kroužek“ po příchodu dítěte v 9,00 hod, volné hry a odpolední klidové hry. Spontánní hry jsou dále zařazovány při pobytu venku a v odpoledních hodinách před odchodem domů, a to v závislosti na počasí, na počtu dětí, schopnostech dětí a se zřetelem k individuálním potřebám dětí.

Činnosti dětí řízené pečujícími osobami

Řízená aktivita probíhá střídavě v průběhu celého dne. Jedná se o bloky s pohybem na hudbu, bloky výtvarné a využívají se další metody dle Plánu výchovy a péče. Řízené aktivity mají za cíl všestranný rozvoj dětí. Tyto aktivity probíhají denně v dopoledních i odpoledních hodinách pod vedením pečujících osob. Při tom se přihlíží k potřebám a schopnostem dětí, vždy s ohledem na jejich věk a skupinového věkového složení. Děti se dle vlastního zájmu řízených činností zúčastňují.

Výchovná činnost probíhá individuálně, v menší skupině nebo s celou skupinou. Vždy v souladu s cíli a záměry Plánu výchovy a péče.

Pohybové aktivity

Pohybové aktivity dělíme na vnitřní (třída – herna) a vnější (zahrada, hřiště, vycházky). Mezi druhy pohybových aktivit patří zejména cvičení, procházky, tanec, hudebně pohybové hry, psychomotorické hry, relaxace, spontánní pohybové činnosti, pohybové hry.

Frekvence zařazování pohybových aktivit v denním režimu je přizpůsobena dětem dle potřeb a probíhá v průběhu celého dne.

K pobytu dětí venku se využívá venkovní hřiště v docházkové vzdálenosti. Pobyt venku je závislý především na věku dítěte, počasí a stavu ovzduší. Dle denního harmonogramu je organizován dopoledne od 10:15 – 11:30 hod. Pobyt venku může být zkrácen nebo zcela vynechán při mimořádně nepříznivých klimatických podmínkách a při vzniku inverze.

Odpočinek, spánek

V prostoru denní místnosti je situován prostor pro odpočinek dětí. Každé dítě má vlastní matraci z nepropustného materiálu, která se na dobu odpočinku rozloží na zem denní místnosti. Každé dítě má vlastní ložní prádlo, které je uloženo v boxu dítěte. Box, ložní prádlo i matrace jsou identifikovány značkou dítěte s viditelným popisem pro každé dítě. Uložení matrací je rovněž ve větratelných skříních. Odpočinek je zařazen v režimu dne 1x denně, a to v době od 12:15 – 14:30 hodin a respektuje individuální potřeby dítěte. Děti odpočívají u čtené, popřípadě reprodukované pohádky. Odpočinek zkracujeme dle individuálních potřeb dětí nebo dle denního programu. Důležitá je celková pohoda a přátelská atmosféra.

výchovná činnost a bezpečnost

Výchovná činnost probíhá podle zpracovaného Plánu výchovy a péče a je přizpůsobována věku a skladbě aktuálně přítomných dětí. Při provozu dětské skupiny jsou respektována práva dítěte v souladu s Úmluvou o právech dítěte. K zajištění bezpečnosti dětí při pobytu uvnitř dětské skupiny i mimo její prostory jsou pečující osoby proškoleny v oblasti bezpečnosti práce (BOZP) i požární ochrany (PO).

Stravování

Oběd zajišťuje provozovatel dětské skupiny na základě ujednání mezi provozovatelem a zákonným zástupcem dítěte umístěného v dětské skupině. Zákonný zástupce dítěte může požádat o možnost dodávání individuální stravy svému dítěti. Obědy jsou primárně odebírány od vybrané firmy. Na vyvěšeném jídelním lístku bude vždy uveden dodavatel obědů. Cena oběda a svačinek na jedno dítě je 100 Kč/den, včetně DPH, pakliže jde o běžnou stravu. Stravování dětí ve věku 1–3 roky je zajištěno dle výživových norem podle přílohy Vyhlášky č. 350/2021 Sb. Stravování dětí ve věku 3-6 let je zajištěno dle spotřebního koše daného Vyhláškou č. 107/2005 Sb. o školním stravováním.

Děti jsou dle věku a možností zapojovány do přípravy a prostírání svého místa u stolu. Děti jsou vedeny k samostatnosti při stolování, jsou jim vštěpovány zásady slušného stolování. V případě, že se dítě nedokáže samo najíst nebo některou činnost nezvládne, tak mu vždy pečující osoba pomůže. Vše je řízeno individuálními potřebami dětí.

Pokud dítě vzhledem k věku ještě nemůže přijímat stravu zajištěnou dětskou skupinou, je povinností rodičů zajistit dostatečné množství náhradní stravy, která bude uchovávána podle hygienických norem. Pokud v průběhu měsíce dítě, např. z důvodu nemoci, do dětské skupiny nenastoupí a rodič mu nejpozději do 16:00 hod. předcházejícího dne neodhlásí oběd, bude mu částka za stravu účtována v plné výši.

Obědy jsou převáženy v jídelních termoboxech. Přípravné místo je opatřeno nerezovými dřezy, jednou mikrovlnnou troubou, vodí lázní na udržování teploty stravy, sporákem s troubou, myčkou a lednicí. Použité nádobí se dekontaminuje v myčce na nádobí. Termoboxy a gastro nádoby se dekontaminují dle sanitačního řádu dodavatelem stravy.

Řád výdejny stravy:

Povinnosti pracovníka při manipulaci s potravinami

●      pracovníci používají předepsané ochranné pomůcky,

●      pracovníci jsou seznámeni s bezpečností práce (školení BOZP),

●      pracovníci jsou seznámeni se zásadami při obsluze elektrických spotřebičů,

●      pracovníci bezpečně zachází s noži a jinými ostrými předměty,

●      pracovníci dbají na čistotu a pořádek,

●      odpovědnost pracovníků: zapisovat teplotu jídla, vydávat jídlo,

●      pracovníci kontrolují čistotu přepravních nádob a nádobí ve výdejně.

Pitný režim

Dětem je celý den k dispozici voda a čaj. V letních měsících jsou rodiče povinni pro pobyt venku vybavit dítě odpovídající podepsanou lahvičkou s pitím a malým batůžkem, aby si dítě mohlo pití vzít na vycházku.

Způsob nakládání s prádlem

Výměna lůžkovin se provádí 1x za 3 týdny, a zajišťuje ji dětská skupina, výměna pyžam se provádí 1x za týden. Děti si odnesou pyžamo na vyprání domů. Všechny druhy prádla jsou vyměňovány v případě potřeby ihned, za tímto účelem je náhradní oblečení i ložní prádlo k dispozici v dětské skupině.

Praní ložního prádla zajišťuje personál dětské skupiny. V prádelně je umístěna pračka a sušička.  Čisté ložní prádlo je skladované v označeném boxu.

Způsob zajištění vhodného mikroklimatu

V prostorách dětské skupiny je vzduchotechnika, která je přizpůsobena potřebám dětské skupiny na základně vyhlášky č. 410/2005 Sb. o hygienických požadavcích na prostory a provoz zařízení a provozoven pro výchovu a vzdělávání dětí a mladistvých. Technická zpráva vzduchotechniky byla zkontrolována a schválena KHS.

Sanitační řád

Úklid v prostorách dětské skupiny se provádí v následujících intervalech:

1x denně:

●       setřením všech podlah a povrchů na vlhko;

●       vyčištěním koberce vysavačem;

●       vynesením všech odpadků (včetně použitých plen z koše v koupelně);

●       umytím a dezinfekcí WC a umyvadel;

1x týdně:

●       omytím a dezinfekcí omyvatelných ploch a stěn hygienických zařízení;

1x ročně:

●       umytím oken, včetně rámů a svítidel;

●       celkovým úklidem všech prostor.

●      

Podrobný sanitační řád je má dětská skupina vypracovaný ve zvláštním dokumentu.

Práva a povinnosti rodičů

Péčí v dětské skupině zabezpečujeme uspokojování přirozených potřeb dítěte. Rozvoj jeho osobnosti probíhá ve spolupráci rodiny a dětské skupiny.

Rodiče mají právo:

 na diskrétnost a ochranu informací, týkajících se jejich dítěte, a poskytovaných dat o rodině;

 kontaktovat kdykoliv v rámci provozní doby vedoucí ředitelku dětské skupiny;

 konzultovat výchovné i jiné problémy svého dítěte s pečujícími osobami;

 vyjadřovat se k podstatným rozhodnutím týkajících se záležitostí výchovy dítěte;

 přispívat svými nápady, připomínkami a náměty k obohacení výchovného programu dětské skupiny;

 na informace, poradenskou pomoc.

Povinnosti rodičů:

 dodržovat vnitřní pravidla, předpisy a pokyny k ochraně zdraví a bezpečnosti, s nimiž byli seznámeni;

 děti předávat i vyzvedávat osobně; popř. pouze zástupci uvedenými rodiči v evidenčním listu;

 při akutních stavech (horečce, zvracení, průjmu atd.) jsou rodiče povinni dostavit se pro své dítě neprodleně do 1 hodiny po telefonickém nebo jiném upozornění, pečující osoby se vždy musí dovolat na uvedené číslo v evidenčním listu;

 informovat písemně o veškerých změnách (např. změna bydliště, telefonů, pojišťovny, zaměstnavatele atd.);

 informovat pečující osoby o změně zdravotní způsobilosti dítěte;

 přivádět děti zdravé, bez příznaku infekčních chorob (zvracení, silný kašel, rýma, průjem, vyrážka, zánět spojivek apod.);

 řádně hradit poplatek za péči a stravné ve stanoveném termínu (do 15. dne v měsíci).

Práva dětí

Dítě má právo:

 aby mu byla společností poskytována ochrana;

 být respektováno jako jedinec ve společnosti (slušné zacházení, právo na přátele, na respektování jazyka, barvy pleti, rasy či sociální skupiny);

 být chráněno před negativními vlivy, které mohou ohrožovat jeho zdraví, tělesný, citový, rozumový a mravní vývoj.

Dodržování Provozního řádu dětské skupiny je povinné i pro zaměstnance dětské skupiny.



Plán výchovy a péče

Obecné

Označení a sídlo dětské skupiny: Dětská skupina Little Heroes Smíchov II, U Blaženky 1858/11, Praha 5

Provozovatel: Family and Job, z.s., Na Podkovce 205/20, Praha, IČ: 023 83 314

Kapacita: 10 dětí pro děti od 1 do 6 let

Provoz dětské skupiny zahájen 3.7.2023 

věkové složení dětí / individuální potřeby dětí

PVP zohledňuje věkové složení dětí a jejich schopnosti. Dětská skupina je určena pro děti od 1 roku do 6 let. Ale zpravidla jsou přijímány děti ve věkovém rozmezí 2 až 4 roky.

Pečující osoby registrují a reagují na individuální potřeby dětí dané osobnostními a vývojovými rozdíly, aktuálním rozpoložením a zdravotním stavem dítěte. Podpora individuálních zájmů a nadání je samozřejmostí při péči a výchově.

Práce s dětmi je přiměřená a diferencovaná. Pečující osoby plánují, motivují a organizují efektním způsobem aktivity, které probíhají v menších skupinách i individuálně, aby byl podpořen rozvoj potenciálu každého dítěte.

Podmínky

Pro zajištění kvalitních podmínek je třeba uzpůsobení prostor pro tuto věkovou skupinu. Péče o děti od jednoho roku musí být organizačně a provozně zajištěna v souladu s platnými právními předpisy.

Přístupy

Při práci s dětmi od 1 až 2 let bere dětská skupina v úvahu specifika související s úrovní motoriky, jazykového, psychického vývoje dětí. Bere ohled na jiné tempo rozvoje prosociálních vztahů mezi dětmi. Například dvouleté dítě je egocentrické, projevuje velkou touhu po poznání, experimentuje, objevuje. Vymezuje se vůči ostatním, osamostatňuje se. Neorientuje se v prostoru a čase, žije tady a teď. Dvouleté dítě má velkou potřebu aktivního pohybu a zároveň potřebuje častější odpočinek nejen po stránce fyzické, ale psychické. Volíme činnosti jednodušší. Důležitou složkou je nápodoba. Důležitý není výsledek, ale proces. Roční dítě potřebuje odpočinku ještě více a je třeba respektovat jeho potřeby v průběhu dne. Rozdíly v psychomotorickém vývoji jednotlivých dětí mohou být velmi výrazné. Dětská skupina sleduje a eviduje pokroky konkrétního dítěte a nelze provádět vzájemné srovnávání dětí.

Metody

Plánování a realizace konkrétních aktivit v dětské skupině musí být přizpůsobeno možnostem a schopnostem dětí. Podle toho pečující osoba volí metody a formy práce. Děti se nejvíce učí nápodobou, situačním učením, často vyžadují opakování činností, potřebují pravidelné rituály. Zpravidla se děti mladší tří let nedokáží delší dobu soustředit, pozornost udrží jen velmi krátkou dobu. Tomu je třeba přizpůsobit činnosti, průběžně je střídat, sladit spontánní s řízenými. Největší prostor musí být ponechán volné hře a pohybovým aktivitám.

Pečující osoby si uvědomují specifika, které souvisí s věkem dětí. Malé děti touží experimentovat a objevovat všemi smysly. Děti žijí přítomností a v ní probíhajícími aktivitami. V tomto věku projevují silnou vazbu na dospělou osobu, kterou se často stává právě i pečující osoba. Pečující osoby zastávají důležitou roli, kdy zastupuje rodiče a poskytuje dítěti jistotu i oporu během času stráveného v dětské skupině.

Zvolená témata

Děti v dětské skupině jsou rozvíjeny podle jejich svobodné volby v základních oblastech, na které navazují tematické plány pro celý školní rok:

Jednotlivé oblasti výchovy a péče se v rámci celého roku prolínají, vycházejí z aktuálních a individuálních potřeb dětí, jejich věku a jejich rozvojových možností. Probíhají formou plánovaných tematických celků, které na sebe navazují.

Cíle

Klademe si za cíl, aby dítě bylo nezávislé, sebevědomé, tvořivé, aktivní, svobodné, zodpovědné, empatické, tolerantní, schopné se samostatně rozhodovat. Šťastné, spokojené dítě, které svobodně rozvíjí svůj potenciál. Podporujeme tělesný rozvoj, zdraví, osobní spokojenost a pohodu dítětePomáháme dětem, aby byly harmonickou osobností. Ve výchově úzce spolupracujeme s rodinou.

Aktivity

Konkrétní aktivity v rámci tematických celků a plánů jsou podrobněji pravidelně připravovány a aktualizovány pečujícími osobami. Jejich rozpis je zveřejněn na přístupné nástěnce rodičům v prostorách dětské skupiny.

psychosociální podmínky

Nastavení vhodných psychosociálních podmínek v dětské skupině znamená, že děti se v ní cítí dobře, uvolněně a lze úspěšně rozvíjet jejich potenciál.

Dětská skupina je pro dítě ve věku od jednoho roku prvním zařízením, kde přichází do kolektivu vrstevníků mimo svou rodinu. V adaptačním režimu klademe důraz na spolupráci s rodiči. Děti by se měly cítit v novém prostředí bezpečně a spokojeně.

Předškolní období je zásadní pro utváření celoživotních návyků, respektování pravidel a norem. Ve věku kolem dvou let je dítě zpravidla připraveno tyto aspekty rozeznávat a přijímat.

V dětské skupině klademe důraz na stálý pravidelný denní režim, klidový režim, individuální péči, jednoduchá pravidla, které dávají dětem hranice pro jejich chování. Prioritou je dostatek času na realizaci aktivit a dostatek prostoru pro stravování, uzpůsobení pro možnost odpočinku i během dne a práce s dětmi v menších skupinkách nebo jednotlivě.

V přátelské atmosféře se dětská skupina snaží o navozování radostné nálady, aktivity orientované na prožitek. Projevy pečujících osob jsou pro děti předvídatelné, není vyvoláván časový či jiný stres v kolektivu, chyby jsou vnímány jako prostředek k dalšímu učení.

K dětem se přistupuje rovným a vhodným způsobem – nepoužívá se direktivní přístup ani protěžování.

Výchovné hodnoty a přístupy

Všechny naše výchovné hodnoty a přístupy umožňují dětem dosáhnout plného potenciálu ve schopnostech a dovednostech: jazykových, fyzických, kognitivních, sociálních a emocionálních.

Naše základní zásady:

Řídíme se v dětské skupině také prvky z Montessori pedagogiky, která si klade za cíl, aby dítě bylo nezávislé, sebevědomé, tvořivé, aktivní, svobodné, zodpovědné, empatické, tolerantní, schopné se samostatně rozhodovat. Šťastné, spokojené dítě, které svobodně rozvíjí svůj potenciál. Pomáháme dětem, aby byly harmonickou osobností. Individuálně podporujeme aktivitu a zvídavost dítěte, ale nepřetěžujeme je. Vytváříme pevné základy pro postupné osamostatňování v oblasti sebeobsluhy a socializace. Ve výchově úzce spolupracujeme s rodinou v každém kroku.

Plnění našich výchovných hodnot je důležitým závazkem vůči dětem i jejich rodičům. V průběhu celého roku probíhá proces kontroly, aktualizace a přizpůsobování hodnot i přístupů podle individuálních potřeb aktuálního kolektivu dětí v dětské skupině.

Děti se specifickými potřebami

Dětská skupina děti se specifickými potřebami může přijmout, ale vyhrazuje si právo potřeby dítěte podmínky projednat s rodiči i odborníky. Pokud nebude schopna je naplnit, poskytovatel je oprávněn dítě do dětské skupiny nepřijmout.

Způsoby zajištění péče pro dítě se specifickými potřebami se řeší individuálně podle povahy potřeb a nutnosti materiálních, personálních i prostorových podmínek.

Pokud se specifické potřeby objeví u dítěte v průběhu docházky, situace je řešena aktivně s rodinou a případně i specialisty. Rodině je poskytnuta podpora i doporučení pro specializovanou péči.

Pobyt venku

Poskytovatel zajistí pro dětskou skupinu nad 12 dětí nezastavěnou plochu pozemku určenou pro pobyt a hry dětí nebo možnost pobytu a her dětí venku na dostupném veřejném hřišti nebo v přírodě.

Dětská skupina nabízí v docházkové vzdálenosti několik veřejných dětských hřišť. Disponuje také svou vlastní oplocenou zahradou s pískovištěm pro venkovní pobyt, plnění plánu výchovy a péče z pohledu environmentálního. Správná zahrada je vybavena kvalitními a bezpečnými hracími prvky, má různorodou povrchovou úpravu a terénní nerovnosti, které poskytují větší rozvoj v motorických dovednostech.

V režimu dne je dostatečný prostor pro uspokojování potřeb dětí pro pobyt venku – denně děti tráví dopolední čas venku v rozsahu 1-2 hodiny. Dětská skupina se tak řídí vyhláškou č. 410/2005 Sb., kde je určen dětem denní pobyt na čerstvém vzduchu s ohledem na povětrnostní podmínky. Čas strávený venku je tedy ovlivněn pouze podmínkami, které určuje počasí.

Adaptace dítěte

Adaptace dítěte je přizpůsobení se novým podmínkám v prostředí dětské skupiny, kdy se dítě musí odloučit od své rodiny. Dětská skupina je vědoma toho, že vstup každého dítěte sem patří k významným událostem v životě dítěte i celé rodiny a je zásadním zásahem do dosavadních zvyklostí. Pečující osoby se snaží dítěti vstup do nového zařízení co nejvíce ulehčit. Adaptační plán by měl být pružně flexibilní.

Délka adaptace je u každého dítěte individuální. V této adaptační době je důležitá pravidelnost. Při samotném nástupu je doporučeno dobu strávenou v dětské skupině postupně prodlužovat dle možností rodičů, a hlavně limitů dítěte. Určitě není doporučeno dát dítě bez přípravy do zařízení na celý den. Přiměřená a dostatečná adaptace pozitivně ovlivňuje socializaci dítěte.

V této chvíli je velmi důležitá spolupráce mezi dětskou skupinou a rodinou. Rodiče jsou seznámeni s adaptačním plánem a aktivně se mohou zapojovat do procesu. K naplňování kvalitního adaptačního procesu se využívá i profesních předpokladů pečujících osob, které využívají své komunikativní a sociální dovednosti, citlivost, všímavost, trpělivost a efektivně předávají potřebné informace rodičům.

Spolupráce s rodiči

Spolupráce a komunikace s rodiči představuje zásadní nástroj péče a výchovy v dětské skupině a též napomáhá podporovat rozvoj dítěte. Základní informovanost rodičů má na starosti ředitelka dětské skupiny, která rodiče seznamuje s provozními záležitostmi, podmínkami pro přijetí, provozním řádem i plánem výchovy a péče. Nastavení dobré spolupráce je důležitý předpoklad ke zdárnému úspěchu v dětské skupině.

Navazuje se na adaptační proces, kdy přebírají hlavní komunikaci kompetentní pečující osoby, které spolupracují s rodiči na poklidné adaptaci dětí v novém prostředí. Následně pak pečující osoby pravidelně konzultují s rodiči o potřebách a vývoji dítěte (základní informace na denní bázi při předání dítěte, informace vypozorované na základě systematického sledování dítěte jsou předávány v případě zájmu rodiče po domluvě vyčleněného času na konzultaci).

Pravidelná informovanost rodičů probíhá osobně, elektronicky (mailem, FB soukromou skupinou pro rodiče, webovými stránkami) nebo informacemi zveřejněnými na nástěnce. Akutní záležitosti jsou řešeny telefonicky.

Spolupráce s ostatními organizacemi

Dětská skupina spolupracuje s odborníky z různých oblastí – odborníci na Montessori pedagogiku. V případě potřeby lze  doporučit rodičům individuálně pedagogicko-psychologickou praxi, pedagogicko-psychologická poradna či logopedickou prevenci.